Dyspensery do dezynfekcji

Jak wybrać dyspenser do dezynfekcji rąk?

W dobie koronawirusa dezynfekcja rąk jest jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Dozowniki na płyny dezynfekujące muszą znajdować się we wszystkich zakładach pracy, urzędach i obiektach użyteczności publicznej.

Jaki dozownik wybrać?

Dozowniki, czyli dyspensery do dezynfekcji mają zapewnić skuteczne odkażenie rąk i zapewnić ochronę przed wirusami i bakteriami. To na pracodawcy lub właścicielu firmy spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków do dezynfekcji.

Wybór dozowników jest bardzo duży, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do własnych potrzeb. Wybierając dozownik należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

– ilość osób korzystających z dezynfekcji,
– ilość dozowników
– cenę zakupu,
– koszty eksploatacji.

Przy małej ilości pracowników lub klientów w zupełności wystarczą ręczne dyspensery do dezynfekcji rąk. Po naciśnięciu przycisku uwalniana jest jedna dawka płynu w zupełności wystarczająca do skutecznego odkażenia dłoni. Użytkownicy najczęściej jednak naciskają kilka razy, to powoduje, że uzupełnianie płynu jest kosztowne.

Dozowniki ręczne lub łokciowe należą do najtańszych, więc w przypadku konieczności zakupu większej ilości na pewno będą inwestycją opłacalną.

Najtańsze w eksploatacji są automatyczne dyspensery do dezynfekcji. Mogą być mocowane na ścianie lub jako wolnostojące stacje do dezynfekcji. Ich zaletą jest szybkość dezynfekcji i niskie koszty eksploatacyjne. Wystarczy umieścić dłonie pod dozownikiem, by spłynęła odpowiednia ilość płynu.

Gdzie rozmieścić dozowniki?

Dozownik zawsze musi być umieszczony przy każdym wejściu i wyjściu (jeśli są odrębne), nie powinny blokować wchodzenia klientów i powodować kolejki do dezynfekcji.

Dozowniki do dezynfekcji powinny być umieszczone także w toaletach i na wszystkich kondygnacjach.

Rozmieszczenie pozostałych dozowników w dużej mierze uzależnione jest od charakteru konkretnej placówki. W szpitalach muszą znajdować się na każdej sali i na korytarzach. Podobnie w galeriach handlowych, poza tymi przy wejściach i na holach, każdy sklep musi posiadać własny system dezynfekowania rąk.