W ostatnim artykule opisywałem o tym co działo się z mennicą Polską na samym początku jej działania. O ile można nazwać początkiem ponad 100 pierwszych lat istnienia zakładu. Nawet tak wielkie mennice jak https://www.mennicaskarbowa.pl/Diamenty-poradnik-inwestora-cabout-pol-24.html nie mogą się pochwalić tak dużą historią. Mennica Polska natomiast istnieje od ponad 250 lat!

 

Mennica Polska w XX wieku

 

Wejście w XX wiek nie było proste – mennica od dawna nie działała, w 1907 roku rozebrano budynek mennicy Warszawskiej. Została ona przywrócona do życia w roku 1924 już w innym budynku, tym razem mieszczącym się przy ulicy Markowskiej. Natomiast w 1928 roku mennica Polska dostała monopol na wykonywanie pieczęci z orłem państwowym, oraz miała wykonywać orzeczenia w sprawie autentyczności monet i pieczęci.

II wojna światowa była bardzo tragiczna dla Warszawy. Co prawda na początku budynek mennicy Polskiej przetrwał i produkowała ona monety. Jednocześnie władze niemieckie nie kontrolowały produkcji stempli, więc na monetach polskich z okresu okupacji nie ma swastyki.

Natomiast w czasie powstania Warszawskiego zakład mennicy Polskiej został wysadzony. Jednocześnie tego samego roku wznowiono działalność mennicy, mimo to nie biła ona monet ze względu na brak zamówień. Pierwsze monety nowej waluty, utworzonej w 1950 roku wytworzono poza Polską.

Najciekawszym faktem z historii tej mennicy w XX wieku jest to, że do 1964 roku wybiła ona ponad 1.8 miliarda złotych, czyli prawie tyle co powstało od początku istnienia mennicy do roku 1944.