Dyspensery do dezynfekcji

Rodzaje dozowników do dezynfekcji rąk

Przed pandemią koronawirusa dezynfekowanie rąk było obowiązkowe tylko w placówkach służby zdrowia, zakładach spożywczych, gastronomicznych, firmach farmaceutycznych. Obecnie dotyczy to wszystkich firm i miejsc publicznych.

Rodzaje dozowników do dezynfekcji rąk

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pojemników, które różnią się przede wszystkim sposobem dozowania płynu dezynfekującego. Z tego względu dzielimy je na:

  • ręczne – płyn uwalniany jest za pomocą przycisku,
  • łokciowe – dozowniki posiadają specjalną dźwignię, której naciśnięcie uwalnia płyn,
  • automatyczne – płyn uwalniany jest po wsadzeniu rąk pod dozownik.

Ręczne dozowniki do dezynfekcji należą do najpopularniejszych ze względu na niską cenę zakupu, ale dobrze sprawdzają się tylko w niewielkich biurach, ponieważ koszty eksploatacji są wysokie. Najlepiej widać to po placówkach handlowych. Początkowo umieszczano w nich tylko butelki z pompką potem zastąpiły je dozowniki ręczne, a wreszcie automatyczne. Zużycie płynu w tych ostatnich jest najmniejsze, ale doza płynu w zupełności wystarcza do usunięcia bakterii i wirusów.

Dozowniki do dezynfekcji z dźwignią najczęściej stosowane są w placówkach służby zdrowia. Wystarczy tylko łokciem nacisnąć dźwignię i zdezynfekować dłonie.

Jak rozmieścić dozowniki do dezynfekcji rąk?

Rozmieszczenie dozowników w dużej mierze uzależnione jest od charakteru placówki lub firmy, ale zawsze jeden dozownik musi być umieszczony przy wejściu i zamontowane na ścianie w widocznym miejscu. Stacje dozowania również powinny być umieszczone w niedalekiej odległości od wejścia, ale tak, by nie blokowały wejścia.

Dozowniki muszą znajdować się także w toaletach ogólnodostępnych, zarówno dla pracowników, jak i dla klientów. W obiektach wielokondygnacyjnych dozowniki powinny być rozmieszczone na każdej kondygnacji.

Konieczność dezynfekcji rąk wyrobiła wśród Polaków bardzo dobry nawyk dbania o higienę i należy spodziewać się, że dozowniki do dezynfekcji zostaną z nami na dłuższy czas, nawet po opanowaniu pandemii.